آموزشی

چگونه یخچال را تمیز کنیم؟

چگونه یخچال را تمیز کنیم؟

اگر شما نیز جزء آن دسته از افرادی هستید که روی تمیزی یخچال خود حساس هستند یا از دستۀ تازه عروس‌هایی هستید که پیش از این خیلی کارهای مربوط به نظافت را انجام نداده اید احتمالا از خود یا همسرتان پرسیده‌اید که چگونه یخچال را تمیز کنیم؟

در این مطلب از مجله اسبی ک با ما همراه باشید تا در خصوص تمیز کردن انواع یخچال در کنار شما باشیم. قطعا به این موضوع واقف هستید که یکی از مهم‌ترین مواردی که در سلامتی نقش بسزایی دارد، استفاده از مواد غذایی سالم است. از گذشته تا به حال برای اینکه از مواد غذایی به خوبی نگهداری شود روش‌های خاصی به کار گرفته شده است.

برخی ترجیح می دادند مواد غذایی را با روش های خاصی مانند خشک کردن یا نمک سود کردن و برخی نیز در عمق زمین مواد غذایی را نگهداری می کردند. پس از اختراع یخچال دیگر نگهداری از مواد غذایی ساده‌تر از همیشه انجام گرفت.
پس از روی کار آمدن یخچال، تمیز کردن یخچال به یکی از دغدغه های روزانه در محیط آشپزخانه تبدیل شد. در این مطلب تصمیم داریم تا به روش هایی که می‌تواند در تمیز کردن یخچال بسیار حائز اهمیت باشد، اشاره کنیم.

یخچال قلب تپندۀ آشپزخانه است. جایی که مواد غذایی را اگر با روش های نادرست بسته‌بندی در آن قرار دهیم و یا به تمیزی آن دقت نکنیم نه تنها محیط خوبی برای نگهداری مواد غذایی نیست، بلکه به فضای بسیار خوبی برای آلوده شدن مواد غذایی تبدیل می شود.
آنچه در این مطلب مطالعه خواهید کرد به شرح زیر است:

  • چگونه درب یخچال را تمیز کنیم؟
  • چگونه بیرون یخچال را تمیز کنیم؟
  • چگونه بدنه یخچال را تمیز کنیم؟
  • چگونگی تمیزکاری فریزرها
  • چگونه برفک یخچال را آب کنیم؟
  • چگونه فریزر را تمیز کنیم؟
  • چگونه یخچال ساید را تمیز کنیم؟
  • جوش شیرین برای تمیزکاری
  • شستن یخچال با شلنگ آب

چگونه یخچال خود را تمیز کنیم؟

چگونه یخچال خود را تمیز کنیم؟

چگونه درب یخچال را تمیز کنیم؟

درب یخچال محل قرار دادن شیشه‌ها و بطری‌های نوشیدنی، سس ها، مرباها و یا مواد غذایی با بسته‌بندی های کوچک است. این بخش همچنین دارای فضاهای بسیاری کوچک‌تری است که برای تمیز کردنش باید حوصلۀ کافی داشته باشید. به همین جهت اگر از خود می پرسید، چگونه یخچال را تمیز کنیم؟

توصیه می‌کنیم بعد از اینکه یخچال را از برق کشیدید و مواد داخل آن را تخلیه کردید از درب آن تمیزکاری را شروع کنید. برای تمیز کردن درب یخچال در مرحلۀ اول مواد غذایی و وسایلی که در درب جایگذاری شده اند را خارج کنید. حال می توانید با استفاده از یک دستمال نرم که به آبگرم آغشته شده است فضاهای مختلف درب یخچال را تمیز کنید. اگر می‌توانید قفسه های درب یخچال را خارج کنید، حتماً آن ها را جدا کنید. حال راحت‌تر می‌توانید قسمت‌های زیرین را تمیز کنید.

سعی کنید به تمام جزئیات در قسمت‌های درب یخچال توجه کنید تا جایی که از چشم نیافتد. برای تمیزکردن قسمت داخلی درب یخچال سعی کنید سراغ محلول‌های شیمیایی نروید. محلول های شیمیایی و پاک کننده های چند منظوره برای تمیز کردن محیط یخچال گزینه های مناسبی نیستند. شما می‌توانید از محلول آب لیمو و آب در یک بطری اسپری استفاده کنید.
آب لیمو قدرت پاک کنندگی زیادی دارد و عطر خوش آن برای فضای یخچال گزینۀ بسیار مناسبی است.

چگونه بیرون یخچال را تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن قسمت بیرونی درب یخچال، اگر روی درب یخچال وسایل زینتی قرار دارد آن ها را بردارید. سپس می‌توانید برای تمیز کردن این قسمت از محلول‌های شیمیایی استفاده کنید. چون قسمت خارجی درب یخچال با  فضای آشپزخانه در ارتباط است ممکن است چربی و یا آلودگی زیادی روی آن باشد که برای تمیز کردن آن استفاده از پاک کننده‌های چند منظوره بلامانع است. تمیز کردن درب یخچال را با استفاده از یک دستمال نرم انجام دهید تا درب یخچال خش و خط دار نشود.

برای تمیز کردن قسمت پشت یخچال حتماً از متخصصان و تعمیرکاران یخچال کمک بگیرید. آن ها بهترین افرادی هستند که می‌توانند برای تمیز کردن قسمت موتور یخچال به شما کمک کنند. اما توصیه ما این است که صرفا از دستمال نرم و پارچه ای یک بار مصرف و اندکی نم‌دار  استفاده کنید.

چگونه یخچال خود را تمیز کنیم؟

چگونه یخچال خود را تمیز کنیم؟

چگونه بدنه یخچال را تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن قسمت بدنۀ یخچال نیز قبل از هرکاری لازم است تا آن را از برق بکشید. البته سعی کنید سرعت عمل زیادی داشته باشید تا مواد غذایی در بیرون از یخچال فاسد نشوند. تمام مواد غذایی که در یخچال قرار دارند باید از یخچال خارج شوند. در مرحلۀ بعدی قفسه‌ها و کشوهای یخچال را که قابل جدا کردن هستند از داخل بیرون آورید. خارج کردن طبقات و کشوهای یخچال به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر به تمام قسمت‌های مختلف داخل یخچال دسترسی داشته باشید.

برای تمیز کردن بدنۀ داخلی یخچال اصلاً سراغ مواد شیمیایی نروید. مواد شیمیایی مختلف گزینه های خوبی برای تمیز کردن داخل یخچال نیستند. چون ممکن این پاک کننده ها در تماس با مواد غذایی آن ها را آلوده کنند. استفاده از سرکه هم برای تمیز کردن بدنۀ یخچال گزینۀ مناسبی نیست. برخی از افراد حساسیت زیادی به بوی سرکه دارند و  ممکن است سرکه به مواد غذایی داخل یخچال بوی خوبی ندهد.

همان‌طور که برای تمیز کردن درب یخچال هم اشاره شد، اسپری لیمو بهترین گزینه برای تمیزکاری یخچال است. لیمو خاصیت پا کنندگی بسیار بالایی دارد و عطر خوشش در فضای داخلی یخچالی می تواند به ایجاد یک احساس دل انگیز و دل‌چسب کمک زیادی کند. امیدواریم با ارائه نکته های طلایی فوق دیگر ذهن‌تان با سوال چگونه یخچال را تمیز کنیم؟ درگیر نباشد.

چگونگی تمیزکاری فریزرها

بسیاری از ما به واسطۀ مشغله های بسیار زیادی که در زندگی با آن ها روبرو هستیم فرصت کافی برای خرید مواد غذایی تازه را به صورت روزانه نداریم، برای همین به سراغ فریز کردن مواد غذایی می‌رویم. روش فریز کردن برای انواع گوشت، سبزی‌ها، نان و لبنیات کاربرد دارد. حتی بسیاری از ما غذاهای پخته شده را نیز برای مدتی در یخچال نگهداری می‌کنیم تا به راحتی به یک غذای آماده دسترسی داشته باشیم.

اگر برای فریز کردن مواد غذایی از روش های درست و اصولی استفاده نشود، مواد غذایی محیط داخلی فریزر را به شدت کثیف می‌کنند. تمیز کردن فریزر کار ساده ای نیست. چون شامل تعداد بسیار زیادی از محصولات غذایی مختلف است که با بسته بندی های مختلف در داخل آن قرار گرفته اند. همان‌طور که می‌دانید پیشگیری بهتر از درمان است. قبل از اینکه از آشفتگی و به‌هم‌ریختگی فریزر کلافه شوید با استفاده از بسته بندی درست محیط فریزر را مرتب نگهداری کنید.
فریزر ها معمولاً به دو دسته تقسیم می شوند. فریزرهایی که برفک می‌زنند و فریزرهایی که برفک نمی‌زنند. در ادامه با روش تمیز کردن این دو دسته از فریزرها آشنا می شوید.

چگونه برفک یخچال را آب کنیم؟

تمیز کردن فریزرهایی که برفک می زنند کمی از فریزرهای معمولی دشوارتر است. دشواری این مرحله به این دلیل است که مراحل کار افزایش پیدا می کند و باید قبل از تمیزکاری سراغ از بین بردن برفک های یخچال رفت. از بین بردن برفک های فریزر کمک می کند تا فضای کاربردی و مورد استفاده بیشتر شود.

برای باز کردن برفک های یخچال سعی کنید اصلاً به روش های خشونت آمیز متوسل نشوید  و از ابزار تیز و برنده استفاده نکنید. بهترین روش برای از بین بردن برفک ها استفاده از سشوار است.

سشوار کمک می کند سرعت باز شدن برفک ها بیشتر شود. همچنین می توانید برای از بین بردن برفک های یخچال از یک ظرف پهن آب گردن استفاده کنید تا سرعت باز شدن برفک های یخچال بیشتر شود. اگر فضا و زمان بیشتری در اختیار دارید استفاده از یک پنکۀ ایستاده هم گزینۀ بسیار خوبی برای آب کردن برفک های یخچال است.

پس از اینکه برفک ها به وسیلۀ وسایل گرمایشی نرم شدند می توانید با دست کمی آن ها را جابه‌جا کنید و سپس از بدنۀ فریزر جدا کنید.

چگونه یخچال را تمیز کنیم؟

چگونه برفک یخچال را تمیز کنیم؟

چگونه فریزر را تمیز کنیم؟

اگر فریزر شما از نوع بدون برفک است باید بگوییم که شانس بسیار زیادی آورده اید. برای تمیز کردن فریزر بدون برفک کافی است مواد غذایی داخل فریزر را خارج کنید. طبقات و کشوهای جدا شونده را در آورید و اگر فضای کافی دارید آن ها را شستشو دهید.
پس از شستشوی طبقات و کشوهای فریزر، بدنۀ فریزر را با دستمال آغشته به آب گرم تمیز کنید و سپس قسمت های جدا شوند را در سر جای خودشان قرار دهید.

در مرحلۀ آخر اگر لازم است بسته‌بندی مواد غذایی را تغییر دهید و از ظروف مناسب فریزر استفاده کنید تا فضای داخلی فریزر کمتر کثیف شود. امیدواریم با ارائه نکات بالا دیگر ذهن‌تان با سوال چگونه یخچال را تمیز کنیم؟ درگیر نباشد.

چگونه یخچال ساید را تمیز کنیم؟

اگر یخچال شما از نوع ساید است و برای یافتن پاسخی برای سوال یخچال را چگونه تمیز کنیم؟ مهمان مجله اسبی ک هستید، باید به شما بگوییم که تمیز کردن یخچال ساید نیز به راحتی تمیز کردن یخچال های دیگر است. نیازی نیست نگرانی خاصی داشته باشید. برای تمیز کردن یخچال ساید خود کافی است مراحل تمیزکاری یک یخچال و فریزر معمولی را اجرا کنید.

چگونه یخچال را تمیز کنیم؟

چگونه یخچال را تمیز کنیم؟

جوش شیرین برای تمیزکاری

یکی از بهترین ترکیباتی که می‌تواند برای تمیزکاری یخچال و فریزر شما کاربرد زیادی داشته باشد، جوش شیرین است. جوش شیرین یکی از مواد ضروری برای تمیزکاری یخچال و فریزهایی است که لکه های بسیار زیادی دارند و به راحتی نمی‌توان از شر کثیفی های محیط داخلی آن‌ها راحت شد.
جوش شیرین گزینۀ بسیار مناسبی است که می‌تواند جایگزین پاک کننده های شیمیایی شود و یا مثل سرکه بوی ناخوشایندی هم ندارد. برای استفاده از جوش شیرین برای تمیزکاری فضای یخچال و فریزر باید مقداری از آن را با آب گرم مخلوط کرده و آن را داخل اسپری بریزید.
سپس قسمت های مختلف داخل یخچال و فریزر را به اسپری جوش شیرین آغشته کنید و با استفاده از یک دستمال به تمیزکاری فضای داخلی بپردازید.

شستن یخچال با شلنگ آب

اگر واقعا نمی دانید چطور یخچال را تمیز کنید، لطفا پیش از اقدام به هر کاری در مرورگر تان عبارت چگونه یخچال را تمیز کنیم؟ را جستجو کنید و با مطالعه راه کارهای درست و اصولی به سمت تمیز کردن یخچال بروید. برخی از افراد هستند که برای تمیز کاری محیط داخل یخچال به سراغ شلنگ آب می‌روند.

استفاده از شلنگ آب شاید در ظاهر کار تمیز کردن یخچال را ساده کند اما ممکن است خساراتی به وجود آورد که غیر قابل جبران باشد. پس سعی کنید به جای استفاده از شلنگ آب برای تمیزکاری داخل یخچال، هر ماه یک بار به طور اساسی تمیزکاری یخچال را داشته باشید تا نیازی به استفاده از شلنگ برای شستن یخچال پیدا نکنید.

جمع بندی در خصوص مطلب چگونه یخچال را تمیز کنیم؟

یکی از مهم ترین عواملی که طول عمر یخچال و فریزر شما را تضمین می‌کند، تمیزکاری مرتب و به موقع فضای یخچال و فریزر است. تمیز کردن یخچال و فریز به حفظ سلامتی مواد غذایی و در نتیجه حفظ سلامتی بدن نیز کمک زیادی می‌کند. برای تمیزکاری یخچال و فریزر سعی کنید هر هفته به صورت کلی و هر ماه یک بار به صورت جزئی و کامل به تمیز کردن آن‌ها بپردازید. در این مطلب سعی کردیم تا به تمام سوالات شما در خصوص مبحث چگونه یخچال را تمیز کنیم؟ پاسخ بدهیم.
امیدواریم از ارائه این مطلب استفاده لازم را برده باشید. ما در فروشگاه اسبی‌ک در نظر داریم تا ضمن فروش لوازم خانگی با کیفیت شما را در خصوص نگهداری هر چه بهتر آنها یاری نماییم. با مجله اسبی ک همراه باشید و نظرات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید.
در اینستاگرام اسبی ک  هم با ما همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *