آموزشی

چطور ماشین لباسشویی را جرم گیری کنیم؟

چطور ماشین لباسشویی را جرم گیری کنیم؟

تا به حال با این صحنه که دور نوار درب ماشین لباسشویی تان پر از جرم و آلودگی شده باشد، برخورد داشتید؟ اینکه لباس ها را برای تمیزی بیشتر داخل ماشین لباسشویی بریزیم ولی در نهایت لباسی بدبو و کثیف‌تر تحویل بگیریم اتفاق ناخوشایندی است که اگر ماشین لباسشویی را به موقع جرم گیری نکنیم رخ خواهد داد. در چنین حالتی احتمالاً به این فکر می‌کنید که: ” چطور ماشین لباسشویی را جرم گیری کنیم؟

اگر برای خرید ماشین لباس شویی هزینۀ سنگینی را پرداخت کردید بهتر است به روش‌های افزایش طول عمر دستگاه خود نیز توجه کنید، چرا که با قیمت‌های نجومی لوازم خانگی در حال حاضر، خرابی دستگاه های پر کاربردی نظیر ماشین لباس شویی و نیاز به خرید مجدد آنها وحشتناک است. در این مطلب از مجلۀ اسبی ک با آموزش ساده‌ترین روش های جرم گیری ماشین لباسشویی با شما هستیم.

در این مقاله چه چیزهایی یاد می گیریم؟

 • آموزش جرم گیری بخش های مختلف ماشین لباس شویی
 • جرم گیری بدنۀ ماشین لباسشویی
 • تمیز کردن درب ماشین لباسشویی
 • تمیز کردن محفظۀ دیگ
 • بهترین زمان برای جرم گیری ماشین لباسشویی
 • آموزش استفاده از جرم گیر ماشین لباسشویی
 • آموزش جرم گیری ماشین لباسشویی با سرکه سفید
 • هفت نکته طلایی در جرم گیری ماشین لباسشویی
چطور ماشین لباسشویی را جرم گیری کنیم؟

چطور ماشین لباسشویی را جرم گیری کنیم؟

در میان لوازم خانه، ماشین لباسشویی از جمله وسایلی است که استفادۀ زیادی از آن می‌شود. طبیعی است که هر وسیله‌ای که زیاد استفاده شود، زودتر فرسوده می‌شود و مراقبت از آن نیز مهم‌تر می‌شود.

آیا می‌دانستید که ماشین لباسشویی نیز به نگهداری و نظافت نیاز دارد؟ خوب است بدانید که اگر نظافت ماشین لباسشویی را پشت گوش بیندازید این وسیله به محل مناسبی برای تکثیر و تولید انواع باکتری‌ها و قارچ‌ها تبدیل می‌شود، که برای سلامت انسان بسیار خطرناک است، خصوصاً اگر نوزاد و یا فرزندی در خانه دارید، چرا که کودکان زودتر در معرض آسیب‌های پوستی قرار می‌گیرند.

در این مطلب با نحوۀ تمیز کردن و جرم گیری کردن ماشین لباسشویی با انواع مواد شیمیایی و طبیعی آشنا خواهید شد. اگر چند سال از خرید و استفادۀ ماشین لباسشویی شما می‌گذرد و تاکنون هیچ اقدامی جهت نظافت این وسیله انجام نداده اید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

آموزش جرم گیری بخش های مختلف ماشین لباس شویی

اگر قصد تمیز کردن و نظافت ماشین لباسشویی را دارید اما واقعاً نمی‌دانید باید این کار را چطور انجام دهید، کافی است گوشی موبایل تان را بردارید و در مرورگر آن عبارت چطور ماشین لباسشویی را جرم گیری کنیم؟ را جستجو کنید. ما در مجلۀ اسبی ک تمام آنچه را که برای جرم گیری ماشین لباسشویی نیاز است به شما آموزش می دهیم.
قبل از هر چیز باید بدانید که جرم گیری لباسشویی شامل چند بخش است:

 • جرم گیری بدنه
 • جرم گیری درب
 • جرم گیری دیگ

در ادامه به آموزش جرم گیری هر یک از این بخش ها می پردازیم:

جرم گیری بدنۀ ماشین لباسشویی

برای شروع مراحل جرم گیری ماشین لباسشویی در ابتدا با بدنه شروع کنید. اطمینان حاصل کنید که دوشاخۀ دستگاه را از پریز برق کشیده باشد. در همه جای دنیا گفته شده اول ایمنی بعد کار. پس ابتدا از خاموش بودن دستگاه و به برق نبودن آن مطمئن شوید. سپس با کمک یک عدد اسفنج و ماده سفید‌کننده، بدنۀ دستگاه را تمیز کنید. به دلیل استفاده از مادۀ سفیدکننده بهتر است که از دستکش استفاده کنید.

توجه داشته باشید که لاستیک درب ماشین‌های لباسشویی یکی از بیشتر قسمت‌هایی است که اغلب آلوده می‌شود و بوی نامطبوعی ایجاد می‌کند. بنابراین لاستیک آن را جدا کرده و آن را تمیز نمایید، پس از تمیز کردن اطمینان داشه باشید که کاملاً خشک شده باشد و رطوبتی دیگر باقی نمانده باشد.
همان‌طور که دیدید تمیز کردن بدنۀ ماشین لباسشویی کاری به شدت راحت بود. اگر طبق دستورالعمل گفته شده پیش بروید، مشکلی پیش نخواهد آمد.

چطور ماشین لباسشویی را جرم گیری کنیم؟

چطور ماشین لباسشویی را جرم گیری کنیم؟

تمیز کردن درب ماشین لباسشویی

درب ماشین لباسشویی از قسمت‌هایی است که باید زود به زود تمیز و ضدعفونی شود. این قسمت را می‌توانید به راحتی با استفاده از یک اسفنج نرم و آب و مادۀ ضدعفونی کننده، تمیز کنید.

تمیز کردن محفظۀ دیگ

این قسمت کاملاً در تماس با لباس‌ها بوده و منشأ اولیۀ جذب باکتری‌های مختلف و بوهای نامطبوع است. پس نسبت به دیگر قسمت‌های دستگاه نیاز بیشتری به ضدعفونی و جرم گیری دارد. برای جرم گیری این محفظه می‌توانید از محلول‌های شیمیایی و یا طبیعی مانند جوش شیرین و سرکه و یا حتی پوردها و قرص‌های جرم گیر استفاده نمایید و به راحتی محفظه را جرم گیری کنید.

بهترین زمان جرم گیری ماشین لباسشویی

هر زمان حس کردید لباس‌های شما پس از شستشو با ماشین لباسشویی بوی بدی می‌گیرند و یا اصطلاحاً چرک مرده می‌شوند، زمان آن فرا رسیده که جرم گیری ماشین لباسشویی را انجام دهید.

توجه داشته باشید که تمیز نشدن لباس‌های شما یکی از علامت‌هایی است که به شما هشدار جرم گیری و رسوب گیری دستگاه را می‌دهد. جرم گیری نکردن ماشین لباسشویی و به دنبال آن تمیز نشدن لباس‌ها برای افرادی که آلرژی های پوستی دارند و یا برای نوزادان و کودکان بسیار خطرناک است و در افراد سالم نیز منجر به بروز قارچ پوستی ‌می‌شود.

آموزش استفاده از جرم گیر ماشین لباسشویی

جرم گیرها اغلب در دو نوع پودر جرم گیر و قرص جرم گیر تولید شده اند. استفاده از پودر جرم گیر نتیجۀ خوبی را در زمینۀ جرم گیری ماشین لباسشویی به شما می‌دهد.

با استفاده از این پودرها، تمام جلبک‌های اضافی و رسوبات در دستگاه به طور کامل از بین خواهند رفت و دستگاه شما استریل می‌شود. استفاده از این پودرها بسیار راحت و بدون دردسر است. اگر برای شستشوی لباس‌ها از پودرهای نامرغوب استفاده شود، اضافات این پودرها در سوراخ‌های محفظۀ دیگ ماشین لباسشویی رخنه می‌کند و مشکلات زیادی به وجود می‌آورد، که حاصل آن تمیز نشدن لباس‌ها و بوی نامطبوع آن‌هاست.

برای جرم گیری در این روش تنها کافیست پودر و یا قرص جرم گیر را درون محفظه دیگ دستگاه ریخته و دستگاه را بر روی برنامۀ 60 دقیقه تنظیم نمایید. برای این کار نیازی به دمای بالا در دستگاه نیست، پس می‌توانید دمای دستگاه را در حالت عادی قرار دهید تا آسیبی به دستگاه وارد نشود.

توجه داشته باشید که هنگام جرم گیری با قرص و پودر، هیچ لباسی داخل دستگاه وجود نداشته باشد و ماشین لباسشویی باید خالی کار کند تا جرم گیری به طور کامل انجام شود. اگر مدت زیادی است که ماشین لباسشویی خود را جرم گیری نکرده اید، دو پیمانه پودر جرم گیری و دو عدد قرص جرم گیر استفاده نمایید، اما اگر به طور متناوب و دوره ای دستگاه را جرم گیری می‌کنید، استفاده از یک عدد قرص جرم گیر ماشین لباسشویی کافی است.

چطور ماشین لباسشویی را جرم گیری کنیم؟

چطور ماشین لباسشویی را جرم گیری کنیم؟

مزایای جرم گیری با پودر و قرص جرم گیر

 • استفاده آسان ضمن نتیجۀ مطلوب
 • افزایش میزان طول عمر دستگاه
 • از بین رفتن سختی آب
 • از بین رفتن رسوب جرم‌ها و همچنین بقایای مواد سفیدکننده و شوینده در فیلترها و لوله‌های دستگاه
 • رفع بوی نامطبوع در محفظۀ دیگ و نوار درب
 • کاهش مصرف برق و تمیز کردن فیلتر دستگاه

آموزش جرم گیری ماشین لباسشویی با سرکه سفید

برای آن دسته از افرادی که می پرسند چطور ماشین لباسشویی را جرم گیری کنیم؟ و اعتقادی به شوینده‌های شیمیایی ندارند یک روش خانگی عالی پیشنهاد می کنیم:
اگر به مواد شیمیایی چون قرص‌ها و پودرهای جرم گیر ماشین لباسشویی دسترسی ندارید یا اصلا به استفاده از آنها اعتقاد ندارید، می‌توانید با مواد طبیعی همچون جوش شیرین و یا سرکۀ سفید، این کار را انجام دهید.

سرکه سفید یک ترکیب فوق العاده قوی و طبیعی برای جرم گیری به شمار می‌رود. برای این کار مقداری سرکه و آب را باید با هم ترکیب نموده و در تمیز کردن و خشک کردن ماشین لباسشویی استفاده کنید.

از مهم‌ترین مزایای استفاده از سرکه سفید ارزان قیمت بودن و در دسترس بودن این ماده است. سرکه سفید می‌تواند بوی نامطبوع داخل محفظۀ دیگ ماشین لباسشویی را به طور کامل از بین ببرد و همچنین جرم‌ها و رسوبات داخل آن را نیز پاک کند.

برای انجام این کار باید محلول سرکه سفید و آب را در ماشین لباسشویی ریخته و برنامۀ آن را بر روی یک برنامه روتین قرار دهید، سپس ماشین را روشن نموده تا شروع به کار کند. با این کار تمام محفظه های درون دیگ کاملاً تمیز خواهد شد و جرم‌ها و رسوبات به طور کامل از بین خواهند رفت.

پس از اینکه ماشین لباسشویی خاموش شد، درب آن را باز کنید و با کمک یک اسفنج دیواره‌های آن را به خوبی تمیز کنید. می توانید از محلول سرکه سفید، جوش شیرین استفاده کرده و کل بدنه ماشین لباسشویی را شستشو دهید. با تکرار هر دو ماه یکبار، ماشین لباسشویی شما بهره‌وری بهتری خواهد داشت.
توجه داشته باشید که در مصرف سرکه سفید زیاده‌روی نکنید، چون قسمت‌های لاستیکی و پلاستیکی دستگاه ممکن است با سرکه که یک ماده اسیدی است واکنش نشان داده و زود خراب شوند.

چطور ماشین لباسشویی را جرم گیری کنیم؟

چطور ماشین لباسشویی را جرم گیری کنیم؟

هفت نکته طلایی در جرم گیری ماشین لباسشویی

 • برای جلوگیری از ایجاد باکتری و بوی نامطبوع در محیط رطوبتی محفظه دیگ دستگاه، پس از هر بار شستشو، درب ماشین لباسشویی را تا چند ساعت باز گذاشته تا رطوبت درون محفظه کاملا خشک شود.
 • از مایع‌ شوینده به جای پودر لباسشویی استفاده کنید. چرا که مایع شوینده در محفظه باقی نمی‌ماند و کاملا پاک می‌شود.
 • به منظور جرم گیری دمای دستگاه را تا 60 الی 90 درجه تنظیم کنید تا رسوبات و باکتری‌های موجود در دستگاه ماشین لباسشویی به طور کامل از بین بروند.
 • لباس‌های مرطوب را درون دستگاه به مدت طولانی نگه ندارید.
 • اگر در خانه کودک دارید، عملیات جرم گیری را هر هفته انجام دهید.
 • پس از هر بار شستشو لاستیک درب و درب دستگاه را با یک پارچه کاملاً خشک کنید.
 • اگر با فاصله زیاد جرم گیری می‌کنید، از دو عدد قرص جرم گیر استفاده کنید.

جمع بندی درباره مطلب چطور ماشین لباسشویی را جرم گیری کنیم؟

در این مطلب شما را با نحوۀ جرم گیری ماشین لباسشویی با انواع مواد طبیعی و شیمیایی آشنا کردیم. حال می‌دانید که دلیل بوی نامطبوع داخل ماشین لباسشویی و یا لباس‌های شسته شده چیست. کافیست یکبار عملیات جرم گیری را انجام داده تا نتیجه آن را احساس کنید و آن را حداقل ماهی یکبار تکرار نمایید.
قطع به یقین بعد از مطالعۀ این مطلب در اسبی دیگر علامت سوالی در رابطه با اینکه چطور ماشین لباسشویی را جرم گیری کنیم؟ در ذهنتان وجود نخواهد داشت.
اگر این مطلب برای شما مفید بود، از طریق دکمه‌های اشتراک گذاری انتهای مقاله آن را برای دوستان‌تان ارسال کنید. در صورت تمایل می‌توانید نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. برای کسب اطلاعات بیشتر در اینستاگرام نیز صفحه اسبی ک را دنبال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *