آموزشی

چرا ماشین لباسشویی خشک نمی کند؟

چرا ماشین لباسشویی خشک نمی کند؟

وقتی برای خرید یک ماشین لباسشویی تمام اتومات و پیشرفته هزینه کنید اما در نهایت موقع تخلیۀ لباس‌های شسته شده با صحنۀ دردناک آب چکیدن از لباس‌ها مواجه شوید چه می‌کنید؟ عصبانی می‌شوید و از خود می‌پرسید در خانۀ آپارتمانی کجا لباس ها را آویز کنم یا با جدیت هر چه تمام با فروشنده تماس می‌گیرید و می‌پرسید: چرا ماشین لباسشویی خشک نمی کند؟

در چنین حالتی توصیه می‌کنیم آرامش خودتان را حفظ کنید. نه ماشین لباسشویی بدرد نخور است و نه نیاز به پیدا کردن جای مناسب برای آویز کردن رخت‌ها. ممکن است چند اتفاق پیش پا افتاده برای ماشین لباسشویی افتاده باشد. در ادامۀ این مطلب از مجلۀ اسبی ک با ما همراه باشید تا به علت هایی که ممکن است باعث خشک نشدن لباس ها در ماشین لباسشویی شوند بپردازیم.

آنچه در این مطلب خواهید خواند:

 • اهمیت خشک شدن لباس در ماشین لباسشویی
 • علت خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی
 • 9 مورد از علت‌های خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی و عیب‌یابی و رفع آن
 • 7 مورد از سایر مشکلات فنی که موجب خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی می‌شود.
 • تنظیمات نادرست دلیل خشک نشدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی
 • تأثیر دور تند ماشین لباسشویی در خشک نشدن لباس‌ها
 • پیشگیری بهترین راه حل مشکل خشک نشدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی

اهمیت خشک شدن لباس در ماشین لباسشویی

قبل از اینکه به سراغ علت های خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی بپردازیم خوب است تا یک توضیح مختصری در خصوص اهمیت این مسئله بدهیم.

امروزه با توجه به شرایط آپارتمان‌نشینی، عدم وجود فضای مناسب و آفتاب برای خشک شدن طبیعی رخت‌ها استفاده از آپشن خشک‌کن ماشین لباسشویی‌ها را بسیار پرطرفدار کرده است. به گونه‌ای که خرابی خشک‌کن ماشین لباسشویی دردسرهای بسیاری برای افراد درست می‌کند.

 علت خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی شما دیگر مثل گذشته لباس‌ها را خشک نمی‌کند یا از خوب خشک نشدن لباس‌هایتان در ماشین لباسشویی شاکی هستید، این بخش از مطلب را با دقت بیشتری بخوانید.

خیس ماندن لباس‌ها در ماشین لباسشویی یکی از مشکلات متداول در میان مصرف‌کنندگان لباسشویی‌های اتوماتیک است که به دلایل متفاوتی ایجاد می‌شود. در ادامه به بررسی چند مورد از دلایل خشک نشدن لباس توسط ماشین لباسشویی های تمام اتومات می‌پردازیم.

9 مورد از متداول‌ترین علت‌های خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی و راهکارهای رفع آن‌ها

 • قطع برق بخش خشک‌کن

گاهی اوقات امکان دارد خشک نشدن لباس‌ در ماشین لباسشویی به علت نوسان برقی در ساختمان باشد و در برخی مواقع به دلیل قطع شدن جریان برق خشک‌کن، خراب شدن پریز برق و… اتفاق افتاده باشد.

 • خرابی قطعه ترانس در برد ماشین لباسشویی

در بعضی موارد دلیل خشک نکردن لباس در ماشین لباسشویی سوختن و خراب شدن ترانس برد است که موجب می‌شود خشک‌کن ماشین لباسشویی از کار بیفتد که در این صورت تعویض ترانس برد الکترونیکی ماشین لباسشویی می‌تواند مشکل لباسشویی سرا برطرف کند.

چرا ماشین لباسشویی خشک نمی کند؟

چرا ماشین لباسشویی خشک نمی کند؟

 • خرابی موتور ماشین لباسشویی

ممکن است خراب شدن و کار نکردن موتور ماشین لباسشویی موجب خشک نشدن لباس‌ها در لباسشویی گردد. معمولاً هنگامی این اتفاق میفتد که موتور ماشین لباسشویی به سبب کار کردن بیش ‌از حد داغ شده است. جای نگرانی نیست، معمولاً این مشکل پس از خنک شدن موتور برطرف می‌گردد.

 • هوا نرسیدن به قسمت خشک کن

وجود جریان هوای مناسب در اطراف خشک‌کن لباسشویی می‌تواند یکی از عوامل ضروری و تأثیرگذار برای کارآیی صحیح خشک‌کن ماشین لباسشویی باشد. عملکرد این قطعه در صورت نبود هوا در اطراف خشک‌کن موجب مختل شدن آن می‌شود و گرمای کافی و مناسبی برای خشک‌کردن لباس‌ها تولید نمی‌کند و همین امر موجب می‌شود که خشک‌شویی به‌ درستی عمل نکند و لباس‌ها به‌طور کامل خشک نشوند.

 • خرابی تنظیمات خشک کن ماشین لباسشویی

با توجه به برنامه های شستشو در ماشین لباسشویی و جنس لباسی که داخل لباسشویی قرار می‌گیرد، تنظیمات دستگاه شامل زمان شستشو ، درجه حرارت و. . . را انتخاب کنید. اگر تنظیمات دستگاه با توجه به جنس پارچه تنظیم نشود خشک‌کن به‌ درستی عمل نمی‌کند و این امر نیز موجب خیس ماندن و خشک نشدن لباس‌ها می‌گردد.

چرا ماشین لباسشویی خشک نمی کند؟

چرا ماشین لباسشویی خشک نمی کند؟

 • رعایت نکردن ظرفیت استاندارد ماشین لباسشویی

یکی از دلایل خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی قرار دادن بیش از حد مجاز لباس‌ها در داخل مخزن ماشین لباسشویی می‌باشد که امکان دارد علاوه بر مختل کردن خشک‌کن بر عملکرد سایر قطعات دیگر نیز اثرات منفی بگذارد. دقت کنید فضای داخل مخزن به حدی پر شود که به ‌اندازه یک‌ چهارم در اطراف آن فضای خالی باقی بماند.

 • خرابی پمپ تخلیه

در ماشین های لباسشویی عموماً خالی کردن آب کثیف از داخل ماشین لباسشویی وظیفه‌ی پمپ تخلیه است. این بخش یکی از قطعات مهم لباسشویی نیز تلقی می‌شود و خراب شدن آن، می‌تواند ‌یکی از دلایل اصلی خشک نکردن لباس‌ها توسط ماشین لباسشویی ‌باشد.

 • عدم آب‌گیری درست ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی در هنگام انجام عملیات آب‌گیری، به فشار بالای آب نیاز دارد و پایین بودن فشار آب موجب عدم انجام آب گیری صحیح در آن می‌شود. در زمان بروز این مشکل، میزان فشار آب داخل ساختمان را بررسی کنید و از بالا بودن فشار آب اطمینان حاصل کنید. همچنین شیرهای ورودی آب به داخل لباسشویی را چک کرده و از وصل بودن شیر ورودی آب گرم به لباسشویی مطمئن شوید. در غیر این صورت ماشین لباسشویی عملیات آب گیری را انجام نمی‌دهد و لباس‌ها همچنان خیس مانده و خشک نمی‌شوند.

 • انسداد شلنگ تخلیه آب و فیلتر کف ماشین لباسشویی

هر نوع انسداد و گرفتگی در شلنگ تخلیۀ ماشین لباسشویی، موجب اختلال در عملکرد تخلیه آب شده و تخلیه نشدن آب در ماشین لباسشویی موجب باقی ماندن آب در دیگ شده و در نهایت این آب مانده، جذب لباس‌ها می‌شود. لازم به ذکر است گرفتگی در فیلتر کف ماشین لباسشویی از تخلیه درست آب جلوگیری کرده و درنتیجه باعث خشک نشدن کامل  لباس‌ها می‌گردد.

جهت حل این مشکل باید فیلتر کف را باز کرده و خود فیلتر و پوسته داخلی آن را کاملاً تمیز کنید. شیلنگ تخلیۀ آب و فیلتر کف را چک کنید و هرگونه مواد اضافی داخل آن را خارج کنید.

7 مورد از سایر مشکلات فنی که موجب خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی می‌شود

 1. خراب شدن زغال‌های داخل موتور
 2. خراب شدن کلید خشک‌کن
 3. بروز مشکل در قطعۀ فیوز حرارتی
 4. بروز مشکل در تاخو (تاکو)
 5. کار نکردن شیر برقی
 6. خرابی ترموستات
 7. خرابی خازن

با آگاهی از موارد نامبرده دیگر نیازی نیست از خود بپرسید چرا ماشین لباسشویی خشک نمی کند؟ بلکه باید به دنبال پیدا کردن خطاهای فوق باشید.

تنظیمات نادرست دلیل خشک نشدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی

تنظیمات ماشین لباسشویی های تمام اتومات کمی پیچیده تر از دستگاه های معمولی است. در بعضی از مواقع ممکن است خشک کردن کامل لباس‌ها به‌طور پیش‌فرض اصلاً روی ماشین لباسشویی‌تان ست نشده باشد.

بنابراین باید دقت لازم را در انتخاب برنامه و تنظیمات صحیح عملکرد لباسشویی داشته باشید. برنامه های متنوع شست‌وشو را با توجه به جنس پارچه، میزان کثیفی و سایر موارد تنظیم کنید و برای اضافه کردن برنامه خشک‌کن نیز به جنس پارچه توجه کنید. درواقع متناسب با جنس البسه باید میزان دور چرخش و دمای آب را تنظیم کنید.

تأثیر دور تند ماشین لباسشویی در خشک نشدن لباس‌ها

بعضی مواقع می‌بینیم که پس از شست‌و‌شوی لباس ها و اتمام مراحل آب‌کشی، ماشین لباسشویی می‌چرخد و ظاهراً هیچ مشکلی در عملکرد ندارد اما در پایان شست‌وشو متوجه خیس ماندن لباس‌ها در داخل لباسشویی می‌شوید.

این به این معنی است که ماشین لباسشویی در مرحله خشک کردن لباس‌ها دچار ایراد شده و دور تند ماشین لباسشویی به درستی عمل نکرده است که دلیل آن ایراد اجزای مکانیکی از جمله موتور و تسمه لباسشویی است و می‌توانند علت عملکرد نادرست خشک کن لباسشویی باشد. چنانچه دیگ ماشین لباسشویی نمی‌چرخد، ایراد از موتور است اما اگر چرخش نادرستی دارد و یا تند نمی‌چرخد، ممکن است به دلیل خرابی تسمه باشد.

جمع بندی در خصوص مطلب چرا ماشین لباسشویی خشک نمی کند؟

یکی از بهترین و مؤثرترین روش‌ها جهت جلوگیری از مشکل خشک نشدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی، پیشگیری از بروز خرابی با مراقبت است. به این صورت که با انجام سرویس سالیانه و رعایت نظافت لباسشویی و رفع مشکلات پیش پا افتاده ای مثل رفع انسداد فیلتر کف و پمپ تخلیه می‌توان تا حد زیادی از بروز مشکل خشک نشدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی جلوگیری کرد.

پیشگیری بهترین راه حل مشکل خشک نشدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی

با توجه به توضیحاتی که ارائه شد، سوالاتی از قبیل چرا ماشین لباسشویی خشک نمی کند؟ دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد که در این مطلب به مهم‌ترین آنها اشاره شد. با توجه به این‌که ماشین لباسشویی یکی از گران‌ترین و ضروری‌ترین لوازم برقی آشپزخانه به شمار می‌رود، در صورت بروز این مشکل توصیه می‌کنیم از تعمیر خودسرانه دستگاه و یا سپردن تعمیر آن به تعمیرگاه‌های عمومی خودداری کنید و برای تعمیر تخصصی، ماشین لباسشویی را به‌ تعمیرگاه‌ها و نمایندگی‌های مجاز در سطح شهر تحویل دهید.

در پایان ضمنت تشکر از همراهی تان، اگر این مطلب برای‎‌تان مفید بود با استفاده از دکمه‌های اشتراک‌گذاری انتهای صفحه آن را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید. نظرات شما نیز برای ما بسیار ارزشمند است. ما را از نقطه نظرات و پیشنهادات ارزشمندتان بهره‌مند سازید. ضمناً جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با محصولات و مقالات پرطرفدار ما می‌توانید صفحه اینستاگرام اسبی ک را دنبال کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *