آموزشی

چرا ماشین ظرفشویی تمیز نمی شوید؟

چرا ماشین ظرفشویی تمیز نمی شوید؟

بارها و بارها دیده شده است که بانوان عزیز در آشپزخانه، خودشان با خودشان حرف می‌زنند و گاهی نیز این حرف زدن به غرغر کردن تبدیل می‌شود. اگر کمی به آن‌ها نزدیک‌تر شوید خواهید دید که با عصبانیت با خود می‌گویند این همه پول برای خرید ماشین ظرف شویی خرج کردم اما چرا ماشین ظرفشویی تمیز نمی‌شوید؟ اگر از اول خودم ظرف ها را می‌شستم راحت‌تر بودم و …

این دغدغه و نارضایتی‌های مصرف‌کنندگان ماشین ظرفشویی حرف دل خیلی هاست. اما سؤال اصلی این است که آیا واقعاً اشکال از عدم آگاهی کافی مصرف‌کننده از طرز استفادۀ صحیح ماشین ظرفشویی است یا اینکه دستگاه از نظر ساختار این چنین است؟ اگر قصد خرید ماشین ظرفشویی دارید اما نارضایتی دیگر مصرف‌کنندگان شما را دو دل کرده تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

آنچه در این مطلب خواهید خواند به شرح زیر است:

 • 5 علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی
 • علت مات شدن ظروف در ماشین ظرفشویی
 • علت حل نشدن قرص ماشین ظرفشویی
 • آشنایی با انواع ماشین ظرفشویی

با پیشرفته شدن تکنولوژی و ظهور دستگاه های مکانیکی برقی، انجام کارهای روزمره بسیار آسان‌تر شده و دیگر نیازی به دخالت دست نیست. طی چند سال اخیر شستشو دستی ظروف، جای خود را به شستشو با دستگاه‌های برقی داده اند.

ماشین ظرفشویی در سال 1886 اختراع شد و چندی بعد به زندگی مردم عادی هم راه یافت و حالا استفاده از ماشین ظرفشویی که یک دستگاه مکانیکی برقی است و برای شستشوی سریع ظرف‌ها به کار می‌رود، بسیار رایج شده است. مهمانی های امروزی بسیار راحت شده‌اند و دیگر نیازی نیست در هر مهمانی پس از صرف ناهار یا شام، پای سینک ظرف شویی رفته و مشغول کمک به صاحب خانه شوید.

با روی کار آمدن ماشین ظرفشویی‌ها، خانه دارها هم از شر شستشوهای طولانی مدت ظروف راحت شده‌اند و دیگر دغدغه کثیفی ظرف های بسیار را ندارند و با خیالی آسوده از ظروف متفاوت استفاده می‌کنند.

با وجود اینکه این ماشین بسیار قدرتمند و حرفه ای است، اما اخیراٌ دیده شده است که افرادی از شستشوی ماشین ظرفشویی ناراضی هستند و از کثیفی ظروف پس از شستشو با ماشین گله دارند.

در این مطلب از مجلۀ اسبی ک همراه شما هستیم تا شما را با علت کثیفی ظروف پس از شستشو با ماشین ظرفشویی آشنا کنیم. ضمن آشنایی با علت کثیفی، با علت کدر شدن ظروف و حل نشدن قرص در ماشین ظرفشویی آشنا خواهید شد و دیگر با نارضایتی از خود نخواهید پرسید چرا ماشین ظرفشویی تمیز نمی شوید؟ با ما همراه باشید.

5 علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی

احتمالاً تاکنون برای شماهم چنین مشکلی پیش آمده است که بعد از مهمانی های پرجمعیت، تصمیم گرفتید که ظرف‌ها را در ماشین ظرفشویی بگذارید و از شستن دستی آن ها راحت شوید، اما پس از شستشوی ظروف با ماشین ظرفشویی، بر روی آن‌ها آثار کثیفی را مشاهده کردید و متوجه شدید که ماشین به درستی به وظیفه خود عمل نکرده و هنوز هم ظرف ها کثیف و پر از لکۀ غذا است.

پس از دیدن چنین صحنه ای با عصبانیت تمام مجدداً به صورت دستی ظروف لکه دار را می‌شویید و از خرید ماشین ظرفشویی پشیمان می‌شوید.
این تمیز نشستن ها می‌تواند هم جنبۀ غیر فنی و هم جنبۀ فنی داشته باشد. اگر فنی باشد که ممکن است یکی از قطعات موجود در دستگاه دچار نقص شده باشد و چنانچه غیر فنی باشد ممکن است بر اثر رعایت نکردن چیدمان درست طرف ها در ماشین رخ داده باشد.
در ادامه با 5 مورد از رایج‌ترین دلایل تمیز نشستن ظرف ها در ماشین ظرفشویی می‌پردازیم:

 1. تنظیم نادرست ماشین ظرفشویی

اولین و رایج ترین علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی، تنظیمات نادرست آن است. بهتر است پیش از روشن کردن ماشین ظرفشویی، ابتدا با تنظیمات آن آشنا شوید تا بتوانید به نتیجه دلخواه خود در شستشوی ظروف برسید.

زمانی که به طور دقیق و حرفه ای با تنظیمات ماشین ظرفشویی آشنایی پیدا کنید، می توانید برای هر نوع ظرفی، تنظیمات مخصوص به آن را انجام دهید. بهتر است برای شستشوی صحیح ظروف دمای مناسبی را تعیین کنید که بتواند تمامی لکه ها و چربی های به جامانده بر روی ظروف را از بین ببرد.

چرا ماشین ظرفشویی تمیز نمی شوید؟

چرا ماشین ظرفشویی تمیز نمی شوید؟

 1. استفاده از شوینده های نامناسب

می توان مهم‌ترین ترین علت تمیز نشدن ظروف را در ماشین ظرفشویی، استفاده غلط و نابجا از مواد شوینده دانست. از جمله شوینده هایی که برای ماشین ظرفشویی مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توان به مایع جلا دهنده، مایع شستشو، ژل، پودر، مایع براق‌کننده، نمک مخصوص و قرص اشاره کرد.
چنانچه از مواد شوینده نامرغوب و تاریخ گذشته برای دستگاه خود استفاده کنید، در پایان شستشو نتیجه مطلوبی دریافت نخواهید کرد.

 1. قراردادن نامنظم ظروف در ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از علل تمیز نشستن ماشین ظرفشویی، قرار دادن نا منظم ظروف در دستگاه است. یادتان باشد چیدنمان صحیح ظروف در ماشین ظرفشویی امری بسیار حائز اهمیت است که حتماً باید به آن توجه کرد. زمانی که شما ظرف‌ها را بدون چیدمان و فقط در کنارهم و یا روی هم قرار می‌دهید، آب و مواد شویندۀ کافی به تمام نقاط ظروف نمی‌رسد و سبب کثیف ماندن ظرف‌ها می‌شود.

از طرفی هم ممکن است کثیفی و چربی ظرف‌ها از بین برود اما در هنگام آب کشی، آب کافی بر روی ظروف ریخته نشود و در نهایت مواد شوینده روی آن‌ها باقی بماند. بنابراین سعی کنید ظرف‌ها را در جای مخصوص به خود بچینید تا این مسئله سبب اختلال در شستشو نشود.

چرا ماشین ظرفشویی تمیز نمی شوید؟

چرا ماشین ظرفشویی تمیز نمی شوید؟

 1. تمیز نبودن فیلتر تخلیه ظرفشویی

اگر ماشین ظرفشویی شما به تازگی دچار اختلال شده و شستشو را به نحو احسن انجام نمی‌دهد، بهتر است فیلتر تخلیه ماشین را مورد بررسی قرار دهید. چنانچه با مسدودیت این فیلتر رو به شدید بدانید پاسخ این سؤال که چرا ماشین ظرفشویی تمیز نمی شوید؟ همین است.

در قسمت کف ماشین ظرفشویی دو عدد فیلتر با سایزهای کوچک و بزرگ تعبیه شده که ممکن است طی طولانی مدت دچار گرفتگی شوند. علت این گرفتگی، تجمع تکه های ریز و درشت مواد غذایی در قسمت ورودی فیلتر است.

اگر با این مشکل مواجه شدید و قصد تمیز کردن آن را داشتید، می‌توانید به راحتی آن را به جهت عقربه های ساعت چرخانده و درآورید. بهتر است برای شستشوی فیلتر از آب و صابون استفاده کنید.

 1. مسدود بودن سوراخ های بازوی شستشو

یکی دیگر از علت‌هایی که ماشین ظرفشویی خوب نمی‌شوید، می تواند گرفتی سوراخ های آب‌پاش ماشین ظرفشویی باشد. زمانی که به هر دلیلی از جمله گرفتن رسوب در سوراخ‌ها، آن‌ها بسته شوند، دیگر امکان آب‌پاشی صحیح و شستشوی کامل ظروف وجود ندارد و در نهایت منجر به کثیفی و لک دار شدن ظروف می‌شود.
برای شستشو و رسوب گیری این سوراخ ها بهتر است به سراغ دفترچۀ راهنمای ماشین ظرفشویی بروید.

علت مات شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

اگر هنگام شستن ظروف با ماشین ظرفشویی با مشکل کدر شدن ظروف رو به رو شدید، احتمالاً مشکل از جلادهنده هایی است که استفاده کردید. معمولاً برای خیلی‌ها پیش می‌آید که پس از شستشوی ظروف با ماشین ظرفشویی، لک‌هایی را بر روی ظروف مخصوصاً لیوان‌ها مشاهده می‌کنند که چندان خوشایندشان نیست.

اولین سؤالی که ذهن را مشغول می‌‌کند این است که علت مات شدن و خط و خش های موجود بر روی ظروف چیست؟
در درجۀ اول اگر از ظروف نامرغوب استفاده کنید، احتمال دارد که علت اصلی مات شدن، جنس ظروف باشد. پس اگر فکر می‌کنید که جنس برخی ظروف به حد کافی مناسب شرایط دمایی ماشین ظرفشویی نیست، آن‌ها را درون آن قرار ندهید.

احتمال دوم این است که علت از مایع جلادهنده باشد. استفاده از جلادهنده های نامناسب نیز می‌تواند یکی از علل مات شدن ظروف در ماشین ظرفشویی باشد. استفاده از مایع جلادهنده سبب می‌شود، سرعت خشک شدن ظرف ها بالا رفته و ذرات به جا مانده بر روی ظروف از بین بروند.

علت حل نشدن قرص ماشین ظرفشویی

یکی از مشکلاتی که 80% افراد در موقع کار با ماشین ظرفشویی با آن رو به رو می شوند، حل نشدن قرص مخصوص ماشین ظرفشویی است. اغلب افراد پس از اتمام کار دستگاه، مقداری از قرص را در قسمت جایگاه ویژه قرص ماشین مشاهده می‌کنند.
حل نشدن قرص می تواند سه دلیل داشته باشد:
1. بسته نشدن کامل درب جایگاه قرص: یکی از رایج‌ترین دلایل حل نشدن کامل قرص ماشین ظرفشویی، بسته نشدن کامل درب جایگاه است. پیش از شروع فعالیت دستگاه حتماً چک کنید تا درب به درستی بسته شده باشد.
2. به کارگیری از قرص های باکیفیت پایین: بدترین چیزی که می‌تواند باعث حل نشدن کامل قرص در ماشین ظرفشویی شود، به کارگیری قرص هایی است که کیفیت پایینی داشته و مرغوب نیستند. به یاد داشته باشید که این مورد ممکن است به دستگاه نیز آسیب وارد کند.
3. فعالیت نصفه و نیمه: ممکن است در حین شستشو، دستگاه به طور اتفاقی و علل مختلف فعالیت خود را متوقف کند. ماشین ظرفشویی در موقع مشخصی قرص را حل می‌کند، چنانچه پیش از موعد دستگاه موقف گردد، بی شک قرص نصفه حل خواهد شد.

انواع ماشین ظرفشویی

ماشین های طرفشویی ها در انواع و سایزهای متفاوتی طراحی شده‌اند و شما می‌توانید بسته به نیاز خود مدل دل‌خواه‌تان را تهیه نمایید. در ادامه به معرفی انواع مدل های موجود در بازار می‌پردازیم:

 • ماشین ظرفشویی های ایستاده: دسته اول ماشین ظرفشویی های ایستاده هستند و عمدتاً برای تعداد بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند. این گونه ماشین ظرفشویی ها مثل ماشین لباسشویی، نیازمند جایگاه ویژه نصب هستند.
 • ماشین ظرفشویی های رومیزی: دسته دوم ماشین ظرفشویی های رومیزی هستند که ویژه زوج های جوان یا خانواده های کم جمعیت هستند. این نوع ماشین ظرفشویی ها قابل جا به جایی بوده و دارای تنوع رنگ بسیار هستند. این گونه ماشین ظرفشویی ها را می توانید در هر قسمت از آشپزخانه استفاده کنید.
 • ماشین ظرفشویی های توکار: دسته سوم ماشین ظرفشویی های توکار هستند که زیبایی خارق العاده‌ای را به محیط آشپزخانه اعطا می کنند. این ماشین ظرفشویی ها در فضای از پیش تعبیه شده ای که در دکوراسیون آشپزخانه شما وجود دارد و یا زیر کابینت ها نصب می شوند.

در نظر داشته باشید که استفاده از ماشین های ظرفشویی محدود به استفاده های خانگی نیستند و می‌توان از آن‌ها در مکان‌های مختلفی از جمله رستوران‌ها و هتل‌ها استفاده کرد.

چرا ماشین ظرفشویی تمیز نمی شوید؟

چرا ماشین ظرفشویی تمیز نمی شوید؟

جمع بندی درباره مطلب چرا ماشین ظرفشویی تمیز نمی شوید؟

در این مطلب سعی کردیم تا مطالب ارزشمندی در خصوص دلایل رایجی که عموما به واسطه بروز آنها ماشین ظرفشویی تمیز نمی شوید؟ صحبت کنیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. اگر حس کردید این مطلب می‌تواند برای دوستان‌تان کاربردی باشد از طریق دکمه های انتشار انتهای صفحه این مطلب را با دوستانتان نیز به اشتراک بگذارید. از اینکه تا انتها ما را همراهی کردید سپاسگذاریم. در اینستاگرام نیز می‌توانید با صفحه اسبی ک همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *